dr n. med. Joanna Bogdanowicz

TEST HPV33 - wykrywanie 33 genotypów wysokiego i niskiego ryzyka

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Każdego roku stwierdza się go u około 3500 Polek. Niezbędnym czynnikiem do jego rozwoju jest obecność ludzkiego wirusa brodawczaka HPV (Human Pappilomavirus). Stwierdza się go prawie w 99,7% inwazyjnych raków szyjki macicy i w 75% zmian przednowotworowych. W przypadku nowotworów zawsze największe znaczenie ma czas - rokowanie zmniejsza się z jego upływem. A więc im szybciej dany nowotwór zostanie zdiagnozowany, tym większe pacjent ma szanse na przeżycie. W przypadku raka szyjki macicy, wczesna diagnoza i wczesna interwencja jest możliwa dzięki wykryciu wirusa brodawczaka HPV. Dodatkowo stwierdzenie obecności tego wirusa jeszcze przed zmianami nowotworowymi pozwala na podjęcie kroków niedopuszczających do powstania tego groźnego nowotworu. Bardzo często zakażenie wirusem HPV przebiega zupełnie bezobjawowo. Pacjentki nie są świadome tego, że w ich organizmie rozwija się wirus i podstępnie prowadzi do rozwoju raka.

Diagnostyka wirusa HPV jest doskonałym narzędziem we wczesnej diagnostyce nowotworu, zwiększającym szanse pacjentek na skuteczne leczenie. Umożliwia wykrycie patologii już na bardzo wczesnym etapie, jeszcze możliwym do wyleczenia.

Znanych jest około 200 genotypów wirusa HPV, ale tylko około 40 może zakazić błonę śluzową człowieka. Część z nich jest związana z procesem nowotworowym, są to genotypy wysokiego ryzyka, pozostałe to tzw. genotypy niskiego ryzyka -wywołują brodawki skórne lub kłykciny kończyste.

Mężczyźni są w takim samym stopniu narażeni na zakażenie, jak kobiety. Zarazić się można przez kontakty płciowe, w wyniku kontaktu skórnego. Również noworodek może zarazić się podczas porodu.

Materiał do badania: wymaz z kanału szyjki macicy, wymaz ze zmienionych chorobowo miejsc zewnętrznych narządów płciowych, wymaz z rowka zażołędnego u mężczyzn, wymaz z gardła